poniedziałek, 11 grudnia 2017
Ciepły pieniądz w Bielsku Białej. PDF Drukuj Email
wtorek, 09 maja 2017 15:54

Podczas kwietniowej sesji Rady Miejskiej Bielska-Białej członek tego gremium Roman Matyja pytał o to jak mieszkańcy miasta oceniają jakość świadczonych usług i ile bezpłatnych porad udzielono w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej. W odpowiedzi zastępcy prezydenta Bielska-Białej, Waldemara Jędrusińskiego, radny usłyszał jedynie, iż w minionym roku udzielono 1908 porad prawnych. Dodał, iż żadna skarga związana z funkcjonowaniem punktów nie trafiła do Urzędu Miejskiego. Do dyskusji na ten temat włączył się obecny na sesji poseł Kukiz’15, Jerzy Jachnik. - Podał pan, że udzielono ok. 2 tys. porad prawnych. Takich punktów jest siedem i średnio wychodzi ponad jedna z ułamkiem porada dziennie na punkt. To nie jest zachęcająca informacja – mówił parlamentarzysta. - Jaki jest koszt takiej porady prawnej udzielanej przez kancelarie prawne i organizacje pozarządowe? Ja mogę panu powiedzieć jaka jest średnia krajowa, bo w tej chwili ustawa o bezpłatnej pomocy prawnej jest oceniana przez komisję i będziemy wnioskować o pewne zmiany. Czy one przejdę? Tego nie wiem. Średni koszt pomocy prawnej udzielanej przez organizacje pozarządowe to 290 zł, a przez adwokatów 220 zł.  W tej sytuacji zachodzi pytanie do nas, do ustawodawców, po co te porady tak zlecać? Powtarzałem to już państwu i będę to powtarzał: porobiły się fabryki radców prawnych, które w ramach organizacji pozarządowych już nawet centralnie przejmują poradnictwo, bo wiedzą, że tam się nic nie dzieje i tam jest ciepły pieniądz – zauważył Jachnik. Parlamentarzysta dodał, iż w biurach poselskich udziela się średnio 10 porad dziennie, a bielskie Stowarzyszenie Przeciw Bezprawiu udziela nawet 20 takich porad jednego dnia.

Cały artykuł :http://www.region.info.pl/artykul,0,9563,cieply-pieniadz.html

 
PK: sędzia odpowie za sfałszowanie protokołu rozprawy PDF Drukuj Email
poniedziałek, 08 maja 2017 16:15

Jerzy Jachnik:"W końcu. Ale do końca jeszcze daleko a po drodze przedawnienie"

Po skutecznym zażaleniu prokuratora do Sądu Najwyższego sędzia odpowie za sfałszowanie protokołu rozprawy.

Sąd Najwyższy Sąd Dyscyplinarny podjął uchwałę o zezwoleniu na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziego Sądu Rejonowego w Chełmie - A. C. Sąd Najwyższy Sąd Dyscyplinarny zawiesił jednocześnie sędzię w czynnościach służbowych i pozbawił ją 50 proc. wynagrodzenia.
 
Rozmowa Wydarzeń 9.05.2017 PDF Drukuj Email
wtorek, 09 maja 2017 14:46

Emmanuel Macron został wybrany na prezydenta Francji. Wspomniano przetarg na caracale. PO składa wniosek w sprawie szefa MON.. Gośmi programu byli: Marcin Święcicki (PO)Piotr Misiło (PSL) i Jerzy Jachnik(Kukiz"15).

Rozmowa Wydarzeń

 Aby oglądnąć kliknij titaj:http://img2.newspointpress.pl/g4wa17as0182.mp4

 
Dzisiaj 7 maja na Woronicza 17 z udziałem posła Jerzego Jachnika PDF Drukuj Email
niedziela, 07 maja 2017 21:53
Dzisiaj na Woronicza 17
Gośćmi programu są Marcin Kierwińki (PO), Marcin Horała (PiS), Piotr Zgorzelski (PSL), Jerzy Jachnik (Kukiz’15), Zbigniew Gryglas (Nowoczesna) i prof. Andrzej Zybertowicz (Kancelaria Prezydenta).
Jerzy Jachnik mówi jak jest! Powiedzmy sobie jasno, czym jest obecna konstytucja. Obecna konstytucja – cytując Pawła Kukiza – jest konstytucją bolszewicką. Popatrzmy w jaki sposób wymieszana jest władza ustawodawcza z władzą wykonawczą.
 
 
 

 

 
 
20 maja - kolejny polityczny wiec sędziów adwokatów i radców prawnych. PDF Drukuj Email
czwartek, 04 maja 2017 14:36

Sędziowie, adwokaci i radcy prawni ( ci już ustawieni i wzajemnie powiązani)  organizują kolejny polityczny wiec  w obronie tzw. demokracji - 20 maja w Katowicach.  

Poprzedni odbył się w Warszawie i skończył się klęską oraz samo -określeniem sędziów jako specjalna kasta ludzi.. Czy tym razem będzie kolejna kasta ?  - tym razem sędziowsko-adwokacka ? Bo na to właśnie wygląda. Polscy adwokaci i radcowie prawni kompromituja się  stając w bronie sędziów. Sami ujawniają co łączyło ich przez lata z sędziowską  kastą.

Otóż nasi sędziowie, adwokaci czy radcowie nagle dostali demencji co przez ostatnie 27 lat wyprawiali na salach sądowych Polski.

Zapomnieli ilu ludzi obrabowali z majątków i  ilu siedzi niewinnie. Oczywiście nie można zapominać, że wielkie zasługi w tych przestępstwach mieli także prokuratorzy. Co gorsze zarzuty te stawiam znaczącej większości sędziów.

Efektem ich 27 letniego sprawowania wymiaru bezprawia  będzie moim zdaniem wcześniejsza czy póżniejsza  konieczność  powołania specjalnej komisji weryfikacyjnej zapadłych w ostatnich  27 latach  bezprawnych orzeczeń sądowych.  I ani Minister Sprawiedliwości ani władza sądownicza nie możą tłumaczyć się tym, że  wyroków tych nie można zmienić z powodu prawomocnych orzeczeń czy też przedawnienia.

W demokratycznym państwie nie mogą istnieć w obiegu prawnym bezprawne wyroki często wydane z bezmyślności, nieuctwa, arogancji ale także często wydane na drodze korupcji czy powiązań kolesiowskich.

To musi w Polsce zostać naprawione. Tego właśnie oczekuję od katowickiego kongresu w Katowicach. Ale tego z pewnościa się nie doczekamy. Oni będą radzić nad tym jak móc nadal uprawiać bezprawie i pozostawać bezkarnymi. Jeśli tak, to się mylą. Przypominam wam polsxcy sędziowie czasy kiedy w trakcie 16 letnich protestów pod sądami i prokuraturami śpiewaliśmy wam: przyjdzie czas, że rozliczymy was. I mam nadzieję, że jeśli sami wy sędziowie nie zrozumiecie, że radyklane zmiany są konieczne to ten czas jest blisko.

Moim zdaniem autor artykułu w Rzeczpospolitej jest niepoprawnym marzycielem.

http://www.rp.pl/Rzecz-o-prawie/305029945-Tomasz-Pietryga-Krajobraz-przed-kongresem-prawnikow.html#ap-1

 
Witek: Ustawa o KRS jest nam bardzo potrzebna PDF Drukuj Email
czwartek, 04 maja 2017 22:24

Ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa jest nam bardzo potrzebna; nie może być tak, że sędziowie sami tworzą prawo i sami się osądzają - mówiła w czwartek Elżbieta Witek szefowa gabinetu premier Beaty Szydło.

Na początku kwietnia Sejm przeprowadził pierwsze czytanie rządowego projektu noweli ustawy o KRS. Przewiduje on m.in. powstanie w KRS dwóch izb oraz wygaszenie, po 30 dniach od wejścia noweli w życie, kadencji jej 15 członków-sędziów; ich następców wybrałby Sejm. Według MS ma to zobiektywizować tryb wyboru kandydatów, bo dotąd o wyborze członków Rady "decydowały w praktyce sędziowskie elity". Przeciwko zmianom protestują środowiska sądownicze. Dwa dni temu we wspólnym oświadczeniu także prezesi Sądów Najwyższych państw UE ocenili, że proponowana reforma jawi się jako zagrożenie dla sądownictwa w Polsce.

Na początku kwietnia Sejm przeprowadził pierwsze czytanie rządowego projektu noweli ustawy o KRS.

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1039922,ustawa-o-krs-jest-nam-bardzo-potrzebna.html

 
Czy o sądach wolno rozmawiać PDF Drukuj Email
wtorek, 21 marca 2017 20:47

 Jerzy Jachnik:Od blisko 30 lat nie udało się zbudować takiej ścieżki dojścia do zawodu sędziego, która dawałaby obywatelom poczucie, że jego sprawy osądzają najlepsi z najlepszych."

Z trójpodziałem władz jest niestety tak, że wszystkie trzy są teoretycznie równe (konstytucja mówi o ich równowadze), ale jedna jest równiejsza. Bo tylko jedna nie ma nic wspólnego z decyzjami suwerena. Tylko jedna może się nie przejmować art. 4 ustawy zasadniczej, zgodnie z którym „władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu”, a ów naród sprawuje tę władzę „przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio”. Władzą zależną przede wszystkim od samej siebie jest ta sprawowana przez sędziów, a nazywana wymiarem sprawiedliwości. Tu naród nie ma wiele do powiedzenia – ani przez swoich przedstawicieli, ani bezpośrednio.

Barbara Kasprzycka

Cały artykuł http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1014062,reforma-sadow-powszechnych.html

 
Bobrowicz: Czy uczymy naszych aplikantów odwagi? PDF Drukuj Email
czwartek, 04 maja 2017 14:17

Na jednej z konferencji, w których niedawno brałem udział, uczestnik panelu – znakomity prawnik zadał zaskakujące pytanie: „Czy uczymy naszych aplikantów odwagi?”. Zapadła cisza...Czego ich uczymy? Prawa procesowego, materialnego karnego, cywilnego i administracyjnego. Prawa konstytucyjnego, etyki i historii zawodu. Wyrabiamy też tzw. soft skills: jak komunikować się z klientem i jak negocjować (może jeszcze w zbyt małym zakresie). Aplikanci zdają egzaminy przed wybitnymi kolegami i zostają świetnymi prawnikami. Ale czy to wystarcza?

Maciej Bobrowicz

Czytaj całość:http://serwisy.gazetaprawna.pl/aplikacje/artykuly/1017647,czy-uczymy-naszych-aplikantow-odwagi.html

 
Dziś obchodzimy święto Konstytucji uchwalonej 3 maja 1791 roku PDF Drukuj Email
poniedziałek, 01 maja 2017 21:06

Największym osiągnięciem legislacyjnym Sejmu Czteroletniego obradującego od października 1788 do maja 1792 r. było uchwalenie ustawy zasadniczej, do czego w decydującym stopniu przyczyniły się niejawne prace przygotowawcze (grudzień 1790 – kwiecień 1791). Autorami projektu konstytucji byli w szczególności Ignacy Potocki, król Stanisław August Poniatowski i ks. Hugo Kołłątaj.

Po ujawnieniu tego tekstu uaktywniła się opozycja skupiona wokół ambasadora rosyjskiego. Zwolennicy reform postanowili wnieść projekt ustawy zasadniczej w celu uchwalenia go na jednodniowej sesji, co naruszało regulamin sejmowy.

Historyczna sesja izb połączonych obradująca 3 V 1791 w Sali Senatorskiej na Zamku Królewskim obfitowała w gwałtowne spory i dramatyczne gesty ze strony zwolenników i przeciwników konstytucji. Przekupiony poseł kaliski Jan Suchorzewski wielokrotnie występował przeciwko projektowi, którego nie czytałem wprawdzie, ale który, jak mi mówiono, wywraca wolność polską”. Ostatecznie król zaprzysiągł konstytucję na ręce bpa krakowskiego Feliksa Turskiego, dodając: „Przysięgałem Bogu, żałować tego nie będę”. Następnie w kolegiacie św. Jana nastąpiło powtórne zaprzysiężenie konstytucji, jako wyraz sankcji ze strony Kościoła katolickiego. Ustawa Rządowa została uchwalona (bez dokładnego przeliczenia głosów) w nadzwyczajnym trybie, przy zastosowaniu uproszczonej procedury, co uzasadnia twierdzenie, że akt ten doszedł do skutku w drodze swoistego zamachu stanu. Protestacja opozycjonistów (4 V 1791) okazała się bezskuteczna. Po dokonaniu oblaty w grodzie warszawskim Ustawa Rządowa stała się z dniem 5 V 1791 aktem prawnie obowiązującym. Uchwalona tego samego dnia Deklaracja Stanów Zgromadzonych uchyliła moc prawną aktów sprzecznych z konstytucją. Upamiętnieniem uchwalenia konstytucji miał być kościół „najwyższej Opatrzności poświęcony”.

Obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Warszawie

Ustawa Rządowa z 3 V 1791 była pierwszą, pisaną nowoczesną polską konstytucją, a trzecią na świecie, po amerykańskiej (1787) i szwedzkiej (1789). Tekst konstytucji obejmuje wstęp i 11 artykułów. Bezpośrednio pod nazwą Ustawa Rządowa umieszczono apostrofę sakralną: „W imię Boga w Trójcy Świętej Jedynego”. Wstęp, napisany piękną polszczyzną, jest tekstem o charakterze agitacyjno-propagandowym. Wskazywano w nim na historyczne znaczenie uchwalonej konstytucji. Twórcy konstytucji starali się pobudzić społeczeństwo, a w szczególności szlachtę do realizacji reform ustrojowych.

Ustrój Rzeczypospolitej Polskiej (RP) oparto na koncepcji zwierzchnictwa narodu i trójpodziału władz (art. V). Do tych zasad dostosowano systematykę konstytucji. W pierwszej kolejności uregulowano zagadnienia wyznaniowe (art. I). Deklarowano wolność wyznań, traktując jednocześnie religię katolicką jako „narodową, panującą”, co odzwierciedlało jej uprzywilejowaną pozycję w życiu publicznym.

Zakres zmian dotyczący ustroju społecznego był ograniczony. Konstytucja utrzymała ustrój stanowy. Szlachta zachowała swoją dotychczasową pozycję (art. II), co odnosiło się odtąd wyłącznie do posesjonatów. Urodzenie połączono z posiadaniem ziemi. Ustawa Miasta nasze królewskie wolne w państwach Rzeczypospolitej z 17 IV 1791 stanowiła integralną część konstytucji (art. III), Ustawa wprowadzała jednolity ustrój miast. Nie zmieniono położenia prawnego przeważającej większości chłopów (art. IV), choć właśnie dzięki tej regulacji Konstytucja 3 V 1791 uzyskała wielki rozgłos.

W odróżnieniu od ustroju społecznego gruntownie zreformowano ustrój polityczny. Postanowienia konstytucji zapewniały dominację władzy ustawodawczej (art. VI) nad wykonawczą (art. VII). Utrzymano stanowy charakter dwuizbowego Sejmu. Wchodzący w skład Izby poselskiej posłowie (204), stali się odtąd reprezentantami całego narodu. Izba poselska jako „świątynia prawodawstwa” uzyskała rozległe kompetencje.

Konstytucja 3 V 1791 osłabiła pozycję monarchy w systemie organów państwowych. Król przestał być odrębnym stanem sejmującym, choć nadal zwoływał Sejm. Utrzymał prawo noninacji najwyższych urzędników i stosował prawo łaski.

Równocześnie wprowadzono zasadę nieodpowiedziałności króla, wyrażoną sformułowaniem: „Osoba króla jest święta i bezpieczna od wszystkiego”. W związku z tym akty króla dla swej ważności wymagały kontrasygnaty właściwego ministra. Pozycję króla wzmacniało wprowadzenie dziedziczności tronu w obrębie dynastii wybieranej przez sejm elekcyjny. Po śmierci Stanisława Augusta Poniatowskiego tron polski miał objąć elektor saski z dynastii Wettynów.

Konstytucja 3 V 1791 tworzyła rząd centralny pod nazwą Straży Praw pod przewodnictwem króla, która stała na czele całej administracji krajowej. Powstały kolegialne ministerstwa pod nazwą Komisje Wielkie (wspólne dla Korony i Litwy).Ustawa Rządowa utrzymywała zasadniczo dotychczasowy, to jest stanowy charakter sądownictwa (art. VIII).

Ustawa Rządowa z 3 V 1791 nie zawierała wyodrębnionej deklaracji praw. Na podstawie analizy różnych norm prawnych można skonstruować swoistą polską deklarację praw. Akt ten zachował federacyjny charakter państwa na zasadzie równości Korony i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Ustawa Rządowa obowiązywała jedynie przez rok (od maja 1791 do maja 1792), co określa się jako ustrój Trzeciego Maja. Stan ten został przerwany w wyniku zawiązania konfederacji targowickiej, która zdelegalizowała Ustawę Rządową, a wojna w jej obronie w 1792 r. zakończyła się klęską Rzeczypospolitej.

W skrócie od chwili uchwalenia Konstytucja 3 V 1791 stała się symbolem dążeń do odzyskania niepodległości i suwerenności Rzeczypospolitej, niezależnie od przeszkód wewnętrznych i zagrożeń zewnętrznych.

Oryginalny tekst konstytucji 3 Maja:http://www.labiryntarium.pl/index.php/ciekawostki/228-konstytucja3maja.html

 
Kłopotliwe dla podatników może się okazać niedawne rozstrzygnięcie WSA w Warszawie, uznające, że o wartości transakcji w przypadku udzielenia pożyczki decydują zarówno odsetki, jak i kapitał. PDF Drukuj Email
poniedziałek, 01 maja 2017 21:36

 

Kłopotliwe dla podatników może się okazać niedawne rozstrzygnięcie WSA w Warszawie, uznające, że o wartości transakcji w przypadku udzielenia pożyczki decydują zarówno odsetki, jak i kapitał.

1 stycznia 2017 r. weszły w życie zmodyfikowane przepisy dotyczące cen transferowych, nakładające na podatników wiele nowych obowiązków dokumentacyjnych. Sprostaniu tym wymogom nie pomogą jednak utrzymujące się niejasności interpretacyjne co do tego, jak kalkulować wartość transakcji pożyczkowych. Problemem tym 5 kwietnia 2017 r. zajął się WSA w Warszawie z (sygn. akt III SA/Wa 1142/16). Wyrok dotyczył planowanego udzielenia oprocentowanej pożyczki podmiotowi powiązanemu. Podatnik pytał, czy ustalając wystąpienie obowiązku dokumentacyjnego (art. 9a ustawy o CIT), powinien wziąć pod uwagę wyłącznie kwotę odsetek czy sumę odsetek i kapitału tej pożyczki.

Podejście zaprezentowane przez WSA w Warszawie będzie jednak skutkowało znaczącym wzrostem liczby przygotowywanych dokumentacji – i będą to dokumentacje o wątpliwej wartości zarówno z punktu widzenia samych stron transakcji, jak i organów skarbowych, zobowiązanych później takie dokumentacje analizowaćhttp://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1037105,obowiazek-dokumentacyjny-a-odsetki.html

 
Dość !!! Chcemy aby Komisja sprawiedliwości rozpoznawała sprawy obywateli okradzionych przez sędziów RP PDF Drukuj Email
piątek, 21 kwietnia 2017 01:21

 
Unia ma dość celowego psucia urządzeń przez producentów: Żywotność sprzętu ma być dłuższa PDF Drukuj Email
poniedziałek, 01 maja 2017 21:36

Pralka psująca się po zaledwie 4–5 latach, drukarka, która po wyprodukowaniu określonej liczby stron odmawia działania, smartfon z baterią niedającą się wymienić, suszarka, w której po określonej liczbie godzin pracy zużywają się szczotki w silniku. Od kilku lat konsumenci skarżą się na tego typu problemy. Co więcej: już nie tylko empiryczne spostrzeżenia konsumentów, ale i badania potwierdzają że produkowane w ostatnich latach sprzęty żyją znacznie krócej niż ich odpowiedniki wytworzone wiele lat wcześniej

pralka

Całość:http://serwisy.gazetaprawna.pl/poradnik-konsumenta/artykuly/1024251,produkcja-sprzetu-prawa-konsumentow-ue.html

 

 
Zobacz, ile komornik zabierze ci z wynagrodzenia i rachunku bankowego PDF Drukuj Email
sobota, 29 kwietnia 2017 20:13

Egzekucja komornicza może być prowadzona z kilku źródeł, w tym ze świadczeń emerytalno-rentowych ZUS. Ile komornik może potrącić z emerytury, dowiesz się tutaj>> Jednak najczęściej zajęcia komornicze dotyczą wynagrodzenia lub środków już zgromadzonych na rachunku bankowym.

sąd, prawo, pieniądze, koszty sądowe

Całośćhttp://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1037770,egzekucja-komornicza-w-wynagrodzenia-ezgzekucja-z-rachunku-bankowego.html

 
TK: Niekonstytucyjne zapisy dot. wznowień spraw "referendalnych" PDF Drukuj Email
sobota, 29 kwietnia 2017 20:08
TK ogłosił wyrok w sprawie zapisów ustawy o referendum ogólnokrajowym oraz ustawy o referendum lokalnym, które wykluczają możliwość wznawiania postępowań rozpatrywanych przez sądy w specjalnym trybie przewidzianym w tych ustawach. Przepisy te w marcu 2015 r. zaskarżyła do TK ówczesna Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz.
 
Posłowie Jerzy Jachnik i Janusz Sanocki doprowadzili do wysłuchania delegacji osób poszkodowanych na Komisji Sprawiedliwości. PDF Drukuj Email
piątek, 28 kwietnia 2017 12:50

Wczoraj w TVP Info w programie Minęła dwudziesta pokazano przemówienie z DelegacjI pokrzywdzonych przez prokuratury i sądy w Sejmie RP - 20.04.2017 r. podczas Komisji Sprawiedliwości.Posołowie Jerzy Jachnik i Janusz Sanocki dopominają sie o to by Komisja Sprawiedliwości zajmowała się sprawami ludzi a nie produkowała ustawy.

Sześciu przedstawicieli Obywatelskich Komitetów Naprawy Wymiaru Sprawiedliwości przekazało  w dniu 20.04.2017 r. żądanie rozpoznawania spraw pokrzywdzonych przez Sejmową Komisję  Sprawiedliwości. Po spotkaniu z Sejmową Komisją Sprawiedliwości żądanie przekazano także  do Marszałka Sejmu oraz Przewodniczących  wszystkich Klubów parlamentarnych.

https://vod.tvp.pl/29842097/27042017

 
Czy dobrze,że weszły w życie przepisy o tzw. konfiskacie rozszerzonej?? PDF Drukuj Email
piątek, 28 kwietnia 2017 12:36

Wprowadzenie tzw. konfiskaty rozszerzonej, czyli m.in. przeniesienie ciężaru udowodnienia legalnego pochodzenia mienia na oskarżonego przewiduje nowelizacja Kodeksu karnego, która w czwartek weszła w życie.

Nowelizacja dotyczy także przepadku mienia pochodzącego z przestępstwa, w tym m.in. przedsiębiorstwa, które służyło jego popełnieniu oraz zawiera rozwiązania pozwalające orzec przepadek mienia wobec osób trzecich, którym sprawca przekazał mienie.

paragraf prawo

Całość:http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1038583,weszly-w-zycie-przepisy-o-tzw-konfiskacie-rozszerzonej.html

 
KRS poparła syna sędziego Leona Kieresa na sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, konkurentem był profesor prawa – podaje w środę portal "wPolityce.pl". PDF Drukuj Email
środa, 26 kwietnia 2017 20:50

Jak podał portal, o stanowisko ubiegało się kilku prawników, "ale od początku liczyło się tylko dwóch"Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że profesor prawa o olbrzymim doświadczeniu naukowym i prawniczym to za słaby kandydat na sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu. Za lepszego KRS uznała za to słabo rozpoznawalnego radcę prawnego, ale z mocnymi rodzinnymi koneksjami, czyli syna Leona Kieresa – byłego senatora Platformy Obywatelskiej i obecnego sędziego Trybunału Konstytucyjnego"

 

Według portalu "środowisko sędziowskie wolało poprzeć syna wpływowego sędziego TK, związanego wcześniej z Platformą Obywatelską, niż apolitycznego fachowca z olbrzymim doświadczeniem i tytułem profesorskim".

Kandydatura została przedstawiona prezydentowi Andrzejowi Dudzie, od którego ostatecznie zależy awans Piotra Pawła Kieresa.

Więcej....

 
Specjalna kasta sędziów ma się nadal dobrze. PDF Drukuj Email
środa, 26 kwietnia 2017 10:50

Żona wiceprzewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa  Joanna Raczkowska dostała jednogłośną nominację na sędziego Sądu Rejonowego w Warszawie. Kandydatów było 94. Przeciw tej kandydaturze opowiadało się Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Warszawskiego. W czerwcu 2015 r. ówczesny prezydent Bronisław Komorowski powołał ją na stanowisko sędziego.

Teraz  Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN poparło kandydaturę sędziego Piotra Raczkowskiego. Zostanie przedstawionyKRSjako kandydat na sędziego w SN.

Więcej...

 
W 2014 r. pijany sędzia wypadł z okna hotelu aplikanckiego. Czy coś w tej sprawie ustalono ? Wątpię. PDF Drukuj Email
wtorek, 25 kwietnia 2017 03:21

Sędzia wypadł z okna drugiego piętra na beton na dziedzińcu szkoły, po godz. 4 nad ranem. Miał promil alkoholu we krwi.
Do wypadku doszło w hotelu przy Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie. 37-latek przyjechał na szkolenia. Trafił do szpitala. Miał promil alkoholu w organizmie Od poniedziałku do środy w siedzibie Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie odbywało się szkolenie dla sędziów i prokuratorów. Temat: medyczno-sądowe i kryminalistyczne aspekty uzyskiwania i dowodowego wykorzystania śladów biologicznych. Po pierwszym dniu szkoleń jeden z uczestników wypadł z okna pokoju 324 na drugim piętrze. To 37-letni sędzia karny z warszawskiego sądu. Krakowska prokuratura już wszczęła śledztwo w tej sprawie. Sędzia był pijany. - Około godziny 4.40 we wtorek pracownicy ochrony zostali powiadomieni o leżącym na chodniku obok budynku Domu Aplikant, mężczyźnie, którego zachowanie wskazywało na to, że doznał uszkodzeń ciała. Wezwano pogotowie ratunkowe, które przewiozło go do szpitala - relacjonuje Rafał Dzyr, zastępca dyrektora szkoły ds. aplikacji. 

Dom Aplikanta to miejsce, w którym śpią uczestnicy wielu szkoleń, które odbywają się w KSSiP. Mieści się na górnych piętrach budynku szkoły. Sędzia z Warszawy zajmował jednoosobowy pokój z oknem sięgającym podłogi (typu balkonowego). To właśnie przez nie wypadł. Krakowska prokuratura sprawdza teraz, czy było ono dobrze zabezpieczone. 

 

Balkon, którego nie ma.

Dziennikarze Gazety Krakowskiej sprawdzili na miejscu, jak zabezpieczone są okna w pokojach. Na zewnatrz nie ma żadnej barierki choćby imitującej balkon. Natomiast od wewnątrz okna te jedynie można uchylić (jak lufcik). Żeby otworzyć je na oścież, trzeba mieć specjalny kluczyk do zamka na dole. Ma go tylko personel. Żeby otworzyć okno bez klucza, trzeba je szarpnąć z całej siły i wyrwać zamek. Czy tak było w tym przypadku? Szkoła odmawia komentarza na ten temat. A pokój, w którym doszło do wypadku, zabezpieczyła policja. Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, sędzia twierdzi, że chciał "wyjść na balkon" - wydawało mu się, że ten jest za oknem. 

Przełożeni sędziego z Warszawy mówią, że to świetny sędzia, a my pytamy jaki był finał pijanego sędziego i jego wypadku oraz jak było naprawdę ?

Czytaj więcej:

 
Delegacja pokrzywdzonych przez prokuratury i sądy w Sejmie RP - 20.04.2017 r. PDF Drukuj Email
sobota, 22 kwietnia 2017 16:08

Chcemy aby Sejmowa Komisja Sprawiedliwości zajęła się

sprawami

ludzi a nie produkowała ustawy.

Sześciu przedstawicieli Obywatelskich Komitetów Naprawy Wymiaru Sprawiedliwości przekazało  w dniu 20.04.2017 r. rządanie rozpoznawania spraw pokrzywdzonych przez Sejmową Komisję  Sprawiedliwości. Po spotkaniu z Sejmową Komisją Sprawiedliwości żądanie przekazano także  do Marszałka Sejmu oraz Przewodniczących  wszystkich Klubów parlamentarnych

 

                                        piotrowicz jpg

 

Posłowie J. Jachnik i J. Sanocki  składają także oświadczenie w Sejmie RP  dotyczące wysłuchań pokrzywdzonych przez Sejmową Komisję Sprawiedliwości - 20.04.2017 r.

 

                   Zdjęcie użytkownika Jerzy Jachnik.
                   Zdjęcie użytkownika Jerzy Jachnik.
                   Zdjęcie użytkownika Jerzy Jachnik.
                    Zdjęcie użytkownika Jerzy Jachnik.
                    Zdjęcie użytkownika Jerzy Jachnik.
 
Posłowie Waldemar Buda i Jerzy Jachnik o wymiarze sprawiedliwości PDF Drukuj Email
sobota, 22 kwietnia 2017 16:11

 
Jerzy Jachnik I Janusz Sanocki w programie "Warto rozmawiać"w TVP1 PDF Drukuj Email
piątek, 21 kwietnia 2017 13:07

Opieszałość sądów, bezkarność sędziów, kontrowersyjne wyroki. Czy reforma zapowiedziana przez Zbigniewa Ziobrę zmieni ten stan rzeczy? Dlaczego sędziowie walczą, aby w sądach było tak jak było? Na te pytania próbują odpowiedzieć prof. Adam Strzembosz oraz sędzia Barbara Piwnik (b. minister sprawiedliwości) i Michał Wójcik (wiceminister sprawiedliwości, Posłowie:Jerzy Jachnik i  Janusz Sanocki  przypominaja,że Obywatele w dniu  26.03.2017 powołali Społeczny Komitet Naprawy Wymiaru Sprawiedliwości,podkreslali  równiez jak ważny i  konieczny jest głos obywateli podczas reformy wymiaru sprawiedliwości.

Oglądnij : https://vod.tvp.pl/29738835/20042017

foto4x3

 
Prokuratura była, jest i będzie chora PDF Drukuj Email
środa, 19 kwietnia 2017 21:27
Mówiłem o tym w styczniu 2016 r.  Mówię o tym od 2000 r. Czy coś się dla nas obywateli zmieniło w kwietniu 2017 r.? Twierdzę że nic. Dlatego powstał Ogólnopolski Społeczny Ruch Naprawy Wymiaru Sprawiedliwości. Już za kilka dni o ruchu tym usłyszycie. Reszta zależy od waszej i naszej aktywniści społecznej.
 
 
Mikroskładki dla mikrobiznesu: Składki zdrowotne od najmniejszych firm liczone od przychodów. PDF Drukuj Email
środa, 19 kwietnia 2017 14:16

Przygotowana przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego propozycja tzw. małego ZUS zakłada, że osoby prowadzące działalność na niewielką skalę będą mogły płacić składki na ubezpieczenie społeczne w zależności od faktycznie osiąganego przychodu. Najniższa stawka będzie dla tych, których przychody nie przekraczają 200 zł – ci będą wpłacali do ZUS 32 zł miesięcznie. Pozostaje jednak problem składki zdrowotnej.

 Będziemy rozmawiali z Ministerstwem Zdrowia, które pracuje nad nowymi zasadami podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu, by wzięło pod uwagę kierunek naszych zmian. Tak aby oba systemy łączyły się w logiczną całość – mówi Janusz Cieszyński, dyrektor departamentu małych i średnich przedsiębiorstw Ministerstwa Rozwoju.
 
Zasady opłacania składek zdrowotnych
 
Czy słuszne dokręcanie śruby przed wejściem konfiskaty ? PDF Drukuj Email
środa, 19 kwietnia 2017 13:56

Nawet podejrzani o lekkie występki, np. jazdę po pijanemu, muszą się liczyć z tym, że organy ścigania od razu zajmą im gotówkę na poczet grzywny.

Prokuratorzy, którzy tego nie zrobią, będą musieli się tłumaczyć przełożonym na piśmie. Tak wynika z najnowszych zaleceń prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego, do których dotarł DGP. Jak nieoficjalnie można usłyszeć, śledczym bez przekonującego usprawiedliwienia mają grozić dyscyplinarki.Instrukcja PK to pokłosie spadających statystyk dotyczących wartości zabezpieczanego mienia. Dla kierownictwa prokuratury są one niepokojącym sygnałem, bo lada dzień wejdzie w życie ustawa o przepadku majątku przestępców. Zabezpieczenia majątkowe (np. w formie zajęcia gotówki czy wynagrodzenia) mają nie tylko jak dziś gwarantować wykonanie orzeczonej przez sąd kary grzywny, lecz także służyć przejmowaniu dobytku pochodzącego z nielegalnych źródeł. Mówiąc najprościej, jeśli śledczy nie wykryją i nie zabezpieczą mienia delikwentów, to sądy nie będą miały później czego im konfiskować. PK postanowił więc przycisnąć prokuratorów, aby zminimalizować takie ryzyko. – To kolejny przykład ręcznego sterowania prokuraturą – mówi dr Andrzej Mucha, adwokat w kancelarii w Mucha & Lech, a w przeszłości prokurator. – Skończy się na tym, że prokuratorzy będą zajmować po 100 zł, żeby poprawić statystyki. A przecież nie ma potrzeby zabezpieczania takich kwot na poczet kilkusetzłotowej grzywny. Ktoś, kto ją dostaje np. za jazdę po pijanemu, i tak zwykle karę płaci – dodaje dr Mucha.
Postanowienia o zabezpieczeniu majątkowym
 
Emeryci padają ofiarą oszustw na masową skalę. 700 postępowań w prokuraturze PDF Drukuj Email
wtorek, 18 kwietnia 2017 21:45

"Prokuratura Krajowa, mając na uwadze pismo z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, już w 2016 r. zdecydowała się sprawdzić, ile tego typu postępowań jest zarejestrowanych w skali kraju.700 postępowań z całego kraju ws. oszustw przy podpisywaniu umów na różne usługi, głównie wobec osób starszych, prowadzi lub bada Prokuratura Okręgowa w Płocku. 14 osób ma już zarzuty. Do Płocka trafiły wszystkie takie sprawy dla sprawdzenia, czy nie są ze sobą związane.

Taką informację przekazał w czwartek w Sejmie zastępca prokuratora generalnego Robert Hernand, odpowiadając na pytanie posła Jerzego Jachnika (Kukiz’15) o czynności podejmowane "w sprawie permanentnych oszustów konsumenckich, dotyczących szczególnie osób starszych". Mają one polegać na podszywaniu się pod różne firmy i namawianiu emerytów do podpisywania niekorzystnych umów. Poseł mówił, że takie działania są ostatnio nagminne i wyraził obawę, że śledztwa są rozproszone w wielu prokuraturach.

Prokuratura Krajowa, mając na uwadze pismo z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, już w 2016 r. zdecydowała się sprawdzić, ile tego typu postępowań jest zarejestrowanych w skali kraju.

Czytaj całość

 

 
 
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 5 z 147


stat4u
Aferyibezprawie.org © Copyright 2009
Projekt i wykonanie: intMar.eu

rehabilitacja bielsko-biała botoks bielsko,powiększanie ust bielsko,botox bielsko,paznokcie żelowe pedicure