wtorek, 23 lipca 2019
Stanowisko Stowarzyszenia Przeciw Bezprawiu w związku z wyborami sędziów Sądu Najwyższego. PDF Drukuj Email
sobota, 11 sierpnia 2018 20:02

Stanowisko Stowarzyszenia Przeciw Bezprawiu w związku z wyborami sędziów Sądu Najwyższego.

Jako Stowarzyszenie Przeciw Bezprawiu walczące od 2007 r. z bezprawiem sądów i prokuratur w Polsce wyrażamy zdecydowany sprzeciw przeciwko przygotowywanym  wyborom przyszłych sędziów SN jak i przeciwko sposobowi wybrania  ławników do SN przeprowadzonym w Senacie RP

I. Przede wszystkim uważamy, że wszelkie wybory czy to ławników czy sędziów do jakiejkolwiek instancji sądowej winny charakteryzować się pełną jawnością dokonań i porażek kandydatów.

Chodzi przede wszystkim o ujawnienie na stronach Krajowej Rady Sądownictwa istotnych danych o kandydacie na sędziego czy ławnika, domagamy się więc podania następujących informacji:

1. w jakim sądzie zaczynali pracę,

2. w jakich kolejno sądach i wydziałach orzekali

3. jaki mieli staż pracy w poszczególnych instancjach sądów

4. treść opinii o kandydatach wydawanych przez Prezesa sądu i Kolegium sądu.

5. informacji czy kiedykolwiek i kiedy starali się o nominację do wyższej instancji oraz jaki był wynik ich starań.

6. ile wydawali rocznie  postanowień i  wyroków oraz jaki mieli procent uchyleń wydawanych orzeczeń.

7. czy mieli kiedykolwiek i w jakich sprawach postępowania dyscyplinarne,

8. ile razy sami wyłączali się od prowadzenia spraw i ile było kierowanych wniosków o ich wyłączenie przez uczestników postepowań.

9. ile było składanych skarg przez uczestników na sposób prowadzenia przez nich spraw.

10. czy mieli negatywne orzeczenia wydawane  przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości i Praw Człowieka

II. W sprawie przeprowadzonych już przez Senat RP wyborów kandydatów na ławników Sądu Najwyższego, oświadczamy, że zdecydowanie nie zgadzamy się z przebiegiem ich wyboru. Przede wszystkim mało która organizacja pozarządowa wiedziała, że na stronach Senatu RP znajduje się ogłoszenie o  naborze kandydatów na ławników do SN. Informacja ta winna być  upubliczniona przez środki masowego przekazu z pełnymi danymi dotyczącymi  wykształcenia i informacji o wcześniejszych  dokonaniach kandydatów. Sami jako stowarzyszenie które działa od 11 lat w walce z bezprawiem sądów i prokuratur nie wiedzieliśmy, że taki nabór został ogłoszony. Sposób przeprowadzenia wyboru ławników do SN przez Senat RP skompromitował ideę udziału czynnika społecznego w składach Sądu Najwyższego i stał się dla obywatela niebezpieczny.

Co zaś się tyczy kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego, to oprócz pełnej jawności uważamy, że w żadnym wypadku kandydatami takimi nie powinni być prokuratorzy, którzy nauczeni są hierarchicznej podległości i dyspozycyjności, co stoi w sprzeczności z niezawisłością sędziowską. Tej zaś nie da się wyuczyć. Tak samo sceptycznie wypowiadamy się o możliwości kandydowania do Sądu Najwyższego notariuszy, którzy nigdy w sądach nie byli i o procedurach sądowych  nie mają najmniejszego pojęcia. To samo dotyczy pracowników naukowych, którym bliżej jest do filozofii prawa niż jego życiowego stosowania -zgodnie z zasadą doświadczenia życiowego.

Stanowczo krytykujemy dopuszczenie do wykonywania zawodu sędziego Sądu Najwyższego bezpośrednio sędziów sądu rejonowego lub okręgowego czy adwokatów bądź radców prawnych tylko z  10 letnim stażem pracy.

Oświadczamy, że taki nabór sędziów i ławników doprowadzi do całkowitej zapaści  na lata wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

Od wielu lat domagamy się kontroli społecznej wymiaru sprawiedliwości, a nie jego kolejnemu upartyjnieniu, wcześniej przez UW, SLD, PSL, PO a obecnie PiS. Stanowisko to wielokrotnie przekazywał w sejmie także poseł Jerzy Jachnik – podkreślając, ze chcemy sądownictwa dla obywateli a nie partii politycznych.

Stowarzyszenie Przeciw Bezprawiu było jednym ze współorganizatorów  przeprowadzonych dwóch Konferencji osób pokrzywdzonych w Sejmie RP oraz  ankiety pt. Jakiego sądownictwa oczekują obywatele.  Efektem tych konferencji  jest publikacja  posłów Jerzego Jachnika i Janusza Sanockiego w kwartalniku Krajowej Rady Sadownictwa nr 4 z grudnia 2017 r w którym  posłowie publikują wynik ankiety obywatelskiej i odpowiadają na pytanie jakich sądów potrzebują Polacy.  Z  treścią tego artykułu utożsamia  się Stowarzyszenie Przeciw Bezprawiu  w Bielsku-Białej.

link do artykułu KRS:

http://www.aferyibezprawie.org/index.php?option=com_content&view=article&id=5232:reforma-wymiaru-sprawiedliwoci-okiem-organizacji-pozarzdowych&catid=10:ogolna&Itemid=2#JOSC_TOP  

Polecamy  także Państwu i rządzącym ( www.aferyibezprawie.org ) artykuły o sposobie wyboru sędziów SN i prokuratorów w USA.

III. Osobnego wyjaśnienia wymaga rzekome wskazanie przez Stowarzyszenie Przeciw Bezprawiu w Bielsku-Białej  sześciu sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa, które przekazać miał m.in. poseł Jerzy Jachnik.  Otóż dla każdego znającego treść ustawy o wyborze sędziów do KRS oczywistym winno być, że kandydatów  mogli wskazać wyłącznie sami sędziowie składając na kandydata 35 podpisów poparcia sędziów lub organizacje pozarządowe bądź obywatele poprzez przedstawienie  2000 podpisów na kandydata sędziego do KRS.  Stowarzyszenie Przeciw Bezprawiu a także inne znane nam stowarzyszenia nie zbierały 2000 podpisów, ze względu na dopuszczalny  krótki okres ich zbierania, a także zimną jesienna porę roku. Do sejmu RP wpłynęło wg informacji Marszałka sejmu – 18 kandydatur z czego do głosowania marszałek dopuścił 15. Tych 15 kandydatur przegłosowano  3/5 Sejmu RP.  Stowarzyszenie Przeciw Bezprawiu zwróciło się drogą e-mailową do 3 posłów: Jerzego Jachnika, Tomasza Rzymkowskiego, Pawła Grabowskiego, oraz Klubu Kukiz’15, z następującym pytaniem: Czy prawdą jest, że te organizacje pozarządowe wskazały Klubowi Kukiz’15, sześciu kandydatów do KRS ? Posłowie Kukiz’15 ani Klub Kukiz’15 nie odpowiedzieli, natomiast poseł Jerzy Jachnik zaprzeczył aby przekazywał jakiekolwiek wnioski organizacji społecznych w sprawie nominacji sędziów do KRS.  Oświadczył jedynie, że rzeczywiście Klub Kukiz’15 głosował za nominacją 15 sędziów z braku innych zgłoszonych kandydatur a także wobec faktu, że 11 dotychczasowym sędziom KRS kończyła się kadencja. Doszło by do zaniechania działalności konstytucyjnego organu RP. 

                                                                                                    Zarząd Stowarzyszenia

Komentarze (0)
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze!
 


stat4u
Aferyibezprawie.org © Copyright 2009
Projekt i wykonanie: intMar.eu

dietaraj.pl dieta,odchudzanie,dietetyk,poradnia dietetyczna,pracownia dietetyczna,dietetyk kliniczny,dietetyk dziecięcy,Bielsko-Biała,Żywiec,Skoczów stomatologia bielsko-biała,dentysta bielsko-biała, leczenie kanałowe bielsko-biała pakowanie konfekcjonowanie bielsko-biała rehabilitacja bielsko-biała botoks bielsko,powiększanie ust bielsko,botox bielsko,paznokcie żelowe pedicure