niedziela, 18 sierpnia 2019
Kolejny przyszły koszmar urządzony przez Ministerstwo Sprawiedliwości... PDF Drukuj Email
czwartek, 24 stycznia 2019 12:43

Spóźnienie się z podatkiem będzie nawet przestępstwem. Ministerstwo zaostrza kary.

Nawet za jednorazowe spóźnienie się z zapłatą podatku na nieco ponad 100 tys. zł sąd będzie mógł orzec wysoką grzywnę, a podatnik trafi do rejestru karnego. Dodatkowo proces karny będzie mógł za to zostać wytoczony firmie. Takie zmiany szykuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

O przygotowanych przez resort Zbigniewa Ziobry zmianach w Kodeksie karnym skarbowym pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Maksymalna kwota kary finansowej za spóźnianie się z podatkiem ma wzrosnąć z 45 tys. zł do ponad 20 mln zł.

Największą nowością jest wprowadzenie kategorii przestępstwa w przypadku, gdy spóźnienie podatnika dotyczy należności, która przekracza 50-krotność minimalnego wynagrodzenia, czyli obecnie 112,5 tys. zł.

Obecnie spóźnienie się z zapłatą podatku - nawet na wielomilionową sumę - jest traktowane jedynie jako wykroczenie, czyli czyn o niewielkiej społecznej szkodliwości. Korzystają z tego z premedytacją niektórzy przedsiębiorcy. MS chce z tym skończyć.

Ostre kary nie będą dotyczyć każdego spóźnienia z zapłatą podatku, lecz tylko takich przypadków, gdy unikanie tego obowiązku jest ze strony podatnika uporczywe.

Pojęcie "uporczywości" jest dość nieostre, ale zgodnie z wykładnią Sądu Najwyższego może dotyczyć nawet jednorazowego, choć długotrwałego spóźnienia z zapłatą podatku.

Eksperci ostrzegają, że w nowych przepisach zabrakło kryterium umyślności i złej woli podatnika. Może to prowadzić do tego, że odpowiedzialność karna spadnie zarówno na osobę, która z niepłacenia podatków w terminie zrobiła sobie sposób na prowadzenie firmy, jak i na przedsiębiorcę, który popadł w tarapaty finansowe, uniemożliwiające mu zapłatę podatku w terminie.Osobno na odpowiedzialność karną za spóźnianie się z podatkiem narazi się także sama firma, gdy w życie wejdą zupełnie nowe przepisy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych.

Pieniądze, oszczędności

całość:klilnij 

Komentarze (0)
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze!
 


stat4u
Aferyibezprawie.org © Copyright 2009
Projekt i wykonanie: intMar.eu

dietaraj.pl dieta,odchudzanie,dietetyk,poradnia dietetyczna,pracownia dietetyczna,dietetyk kliniczny,dietetyk dziecięcy,Bielsko-Biała,Żywiec,Skoczów stomatologia bielsko-biała,dentysta bielsko-biała, leczenie kanałowe bielsko-biała pakowanie konfekcjonowanie bielsko-biała rehabilitacja bielsko-biała botoks bielsko,powiększanie ust bielsko,botox bielsko,paznokcie żelowe pedicure